Historia

Jak to się zaczeło…

Nasza pracownia powstała na Górnym Śląsku w 1977 roku. Założycielem jest Adam Małachowski – speleolog.
Trzy lata wcześniej powołano Polski Związek Alpinizmu, instytucję zrzeszającą wszystkie polskie kluby wspinaczkowe i jaskiniowe. Dzięki częściowemu otwarciu granic i możliwości pozyskania funduszy podczas prac wysokościowych, rozpoczęła się bezprecedensowa ekspansja polskich wspinaczy na najwyższe i najdalsze góry świata. Zaowocowało to między innymi pierwszym zimowym wejściem na Everest oraz zdobyciem Korony Himalajów przez Jerzego Kukuczkę.

Pracownia była współorganizatorem naukowych wypraw na Spitsbergen
Sukcesy w pokonywaniu najtrudniejszych jaskiń świata zaczęli odnosić również polscy speleolodzy. Pracownia była współorganizatorem naukowych wypraw polarnych na Spitsbergen, mających na celu pionierską eksplorację lodowcowych jaskiń. Większość uczestników tych wypraw była klientami naszej Pracowni.

Najwyższe szczyty, najgłębsze jaskinie, koło podbiegunowe a nawet tropiki
Wyroby puchowe, śpiwory i kurtki, stanowiły nie tylko istotne wyposażenie wspinaczkowe, ale i specyficzny rodzaj waluty, umożliwiający zakup atestowanego sprzętu alpinistycznego. Jednocześnie doświadczenia zdobyte podczas tych wypraw umożliwiły stałe udoskonalanie konstrukcji i poprawę funkcjonalności produktów. W ten sposób zbudowano solidne podstawy funkcjonowania Pracowni, stworzono koncepcję ubioru THERMOACTIVE, a także wprowadzono system wszycia taśm dystansowych w komorach wyrobów puchowych (patent 143773). Zastosowanie tych koncepcji, w połączeniu z najwyższą jakością stosowanych materiałów, powoduje, że nasze produkty sprawdzają się wszędzie: na najwyższych szczytach, w najgłębszych jaskiniach, na kole podbiegunowym, a także w warunkach tropikalnych.

W latach 90-tych Pracownia została przeniesiona do Dębowca, niewielkiej miejscowości koło Skoczowa, ukrytej wśród malowniczych wzgórz Ziemi Cieszyńskiej. Mimo oddalenia od wielkomiejskich centrów, zostały zachowane kontakty z ludźmi gór, w tym z najlepszymi himalaistami – m in. Krzysztofem Wielickim i Ryszardem Pawłowskim, ale równocześnie powstały produkty przeznaczone dla miłośników różnych form aktywności.